Podlaska Brygada Rekonstrukcji
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Zaciągnij się do Podlaskiej Brygady
Zostań strzelcem, jeźdźcem, lub puszkarzem. Przeżyj przygodę swego życia, rusz z nami na wyprawy do wielu miast Polski i za jej granice. Zgłaszaj się na forum lub pisz meile - czekamy.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Andrzej
02/05/2012 09:53
Dzieki Brygadzie za fantastyczne przyjęcie. Dobry humor i dobrą robotę!

Proboszcz
20/03/2012 12:48
Informacje o Zdobyciu Tykocina są uaktualniane w zakładce "Zdobycie Tykocina".

Proboszcz
02/01/2012 22:11
Dobry pomysł.

Andrzej
02/01/2012 20:33
życzę wszystkim wszystkiego najlepszego w 2012 r. Darmowych biletów na Euro 2012 nie życzę. Może zorganizujemy strefę kibica z telebimem w Tejszy ?

Proboszcz
27/12/2011 19:15
Pamietamy i pozdrawiamy.

toratoratora
27/12/2011 18:29
ja mam zdjecia z Kluszyna z 2010.. ten pokot przed namiotami i Adama z patelnia pierogow.. pamietacie? albo Grajewo i garniec zupy piwnej...

toratoratora
27/12/2011 18:28
POzdrawiam Tykocin i CALE BRACTWO ! CZOLEM !

Proboszcz
26/12/2011 07:14
Super, że się tym zająłeś. Ja oczywiście pojade.

janusz
24/12/2011 10:45
zbieram ekipe do zwiezienia lodki.Moze po swietach.A tak przy okazji to wszystkiego dobrego dla wszystkich na swieta i now rok.

mari
08/10/2011 19:14
Witam. Zapraszam na strone na tematy pilki nożnej. http:// mari.xaa.pl

Proboszcz
28/03/2011 16:31
Link do fotek ze spływu: https://picasaweb.google.
com/Probollo/Przebisniegi
IIIPrzemarsRzeczny2627032
011#


Proboszcz
23/02/2011 09:40
Spotkanie zwyczajowe u mnie we czwartki. W najbliższy 24 lutego również.

Proboszcz
07/02/2011 10:50
ma kto zdjęcia z kuligu i imprezki sobotniej?

dziuny05
01/02/2011 17:04
Fotki fajne,a co do imprezy to niewiele wiem,zadzwoń

Proboszcz
25/01/2011 06:45
Dziuny, fotki ze strzelania są specjalnie dla Ciebie. Szykuj wolne w swej nowej robocie na sobotę 5 lutego. Będzie (się) działo.

Proboszcz
24/01/2011 16:38
Maćkowi J. z Zamościa urodził się syn. Gratulacje.

Proboszcz
21/11/2010 07:43
Spotkanie tradycyjnie w poniedziałki o 19:00 u mnie.

"Pogrzeb śledzia" na Podlasiu

W Wielką Sobotę, w osiemnastowiecznym kościele w Ciborach Kołaczkach na Podlasiu odbył się Pogrzeb Śledzia. Imprezę, która miała wskrzesić staropolskie obyczaje przygotowała Podlaska Brygada Rekonstrukcji. Odtworzono zwyczaje związane z żegnaniem postu. Najpierw, tuż po poświęceniu pokarmów rozprawiono się Judaszem, po wojskowemu ukarano go za zdradę. Żegnając Wielki Post urządzono pogrzeb dla żuru i śledzia, by, jak mówi tradycja, pokarmy te nie morzyły więcej ludzkich żołądków. W ramach zwyczaju zwanego włoczebne, zebrano we wsi jaja i inne pokarmy i wręczono je z życzeniami dla miejscowego dziedzica. Jako, że Wielka Sobota jest dniem święcenia ognia, ksiądz proboszcz z parafii Zawady poświęcił broń ludowi ognistemu (tak w 17 wieku zwano piechotę). Całość zakończyła zwyczajowa salwa Wielkanocna.
Zdjęcia Tadeusza Wądołowskiego

Dodane przez Proboszcz dnia kwiecień 03 2010 18:52:25878 Czytań - Drukuj
"Pogrzeb śledzia"
Podlaska Brygada serdecznie zaprasza na "Pogrzeb śledzia" - rekonstrukcję staropolskich obrzędów wielkosobotnich. Impreza rozpocznie się w Wielką Sobotę o godzinie 13:00 w kościółku w Ciborach Kołaczkach w parafii Zawady. W programie miedzy innymi: wspólne święcenie pokarmów, wypędzenie Judasza, pogrzeb żuru czyli pożegnanie postu oraz Wielkanocna salwa. Zapraszamy ze święconkami.
Od Strona

Dodane przez Proboszcz dnia kwiecień 02 2010 18:48:49946 Czytań - Drukuj
Druga wiosenna
„Przebiśniegi II” to nazwa przemarszu zorganizowanego przez naszą grupę 20 i 21 marca. Wzięło w nim udział 19 osób z pięciu grup rekonstrukcji z Podlasia i Warszawy. Przez dwa dni uczestnicy odtwarzali wędrówkę siedemnastowiecznych oddziałów wojskowych. Wcielili się w role strzelców, pospolitaków, woźniców i towarzyszy jazdy. Spośród dotychczasowych tykocińskich imprez marszowych „Przebiśniegi II” odznaczały się najcięższymi warunkami. Trakty leśne były zasypane śniegiem lub zalane błotem a od sobotniego popołudnia do niedzielnego ranka padał deszcz. Niekorzystna aura zazwyczaj powoduje skrócenie czy nawet odwołanie imprezy, jednak w przypadku marszów takie okoliczności bywają pożądane. W przemarszach bowiem chodzi o wypróbowanie użyteczności zrekonstruowanego sprzętu i ubiorów oraz sprawdzenie osobistych umiejętności.

W „Przebiśniegach” udział wzięli:
Jeźdźcy Rubieży
Cywil Bande Regiment
Towarzystwo Jazdy Dawnej
Wolontarze św Dyzmasa
Podlaska Brygada Rekonstrukcji

Tło historyczne, opis i linki do galerii

Dodane przez Proboszcz dnia marzec 22 2010 20:03:22931 Czytań - Drukuj
Loga

Prezentujemy Państwu trzy loga Podlaskiej Brygady Rekonstrukcji. Są one oficjalnymi znakami graficznymi naszej grupy. Projekty są autorstwa naszego przyjaciela Krzysztofa Brojka z Towarzystwa Jazdy Dawnej.Czwarty obrazek to funkcjonujące od kilku lat logo "Zdobycia Tykocina" autorstwa grafików z Formacji Raster.

Prawa do opisanych znaków mają: Podlaska Brygada Rekonstrukcji oraz Narwiańskie Stowarzyszenie Krajoznawcze, organizatorzy "Zdobycia Tykocina".
Dodane przez Proboszcz dnia luty 25 2010 20:20:45946 Czytań - Drukuj
Mały przemarsz w duzym śniegu

Był 13 luty i wszystko zaczęło się niewinnie. Ot chcieliśmy nowym członkom naszej grupy zrobić zwyczajowe godzinne szkolenie. Nie znaleźliśmy wolnego od samochodów i śniegu placu w mieście więc poszliśmy za rzeczkę, zabierając nieco obozowego sprzętu. Założyliśmy też żupany wychodząc z założenia, że nie ma co po cywilnemu przed neofitami paradować. Zabraliśmy też dwa snopki chrustu - zima jest więc będzie się przy czym ogrzać. A skoro będzie ognisko to przyda się i jakieś jedzonko.
No i obładowani trafiliśmy na wąski pasek lądu pomiędzy Narwią a jej starorzeczami. Po chwili płonęło już ognisko, grzmiały rusznice i trajkotały języki panów instruktorów. Kawałek blachy posłużył za patelnię a jako jedyny w grupie wegetarianin zrobiłem kolegom słoninkę tartą z groszkiem. To taki siedemnastowieczny przysmak. Kolegom potrawa smakowała, kucharz palców nie oblizywał. Po opróżnieniu ładownic i napełnieniu brzuszków przypomnieliśmy sobie, że przecież w lutym 1656 roku, konfederaci założyli pierwszą blokadę zajętej przez radziwiłłowskich i szwedzkich żołnierzy twierdzy oraz że w czasie ostatniego udanego szturmu na zamek w styczniu 1657 r. była tęga zima. I właściwie to była taka zima, jakiej uroki podziwiamy dzisiaj. A więc hajda, ruszyliśmy na Radziwiłła. Początkowo mieliśmy iść brzegiem, ale po zaliczeniu kilkunastu orłów w sięgającym metra śniegu weszliśmy na skute starorzecze. Leżący na lodzie śnieg był bardziej przyjazny. Generalnie, to historyczne ciuszki lepiej chroniły nas przed naturą niż współczesne wdzianka naszych towarzyszy podróży. Okazało się, że długie buty to się w 17 wieku przydawały nie tylko do konnej jazdy ale i do śnieżnych galopad.
Gdy dobrnęliśmy do stóp jednego z dwóch zachowanych bastionów robiło się już ciemno. Jednogłośnie przyznaliśmy, że ludzie Sapiehy to twardziele, bo 350 lat temu szybko zdobyli broniony przez strzelców i fińskich pikinierów bastion, podczas gdy my na ten kilkumetrowy wzgórek wspięliśmy się w czasie umożliwiającym kilkukrotne nabicie odprzodowych muszkietów. Podobnie było z drogą do kamienicy zamkowej - wciąż śnieg, śnieg i jeszcze więcej śniegu. Na swoje nieszczęście zatrzymaliśmy się na majdanie zamku na odpoczynek, i w tym miejscu dopadła nas myśl: przecież oprócz zamku to się jeszcze zdrajcy z okupantami w alumnacie trzymali. W 1657 roku było jednak trochę inaczej, bo sapieżyńscy najpierw zdobyli alumnat a potem zamek a my odwrotnie. Chociaż przyznam, że wybraliśmy dobry kierunek, bo dziś, dla wielu po zdobyciu alumnatu nie udaje się niczego więcej zdobyć. Ale może 350 lat temu nie było tu knajpy.
Galeria

Dodane przez Proboszcz dnia luty 15 2010 23:09:29834 Czytań - Drukuj
Zdobycie Tykocina 2010

Gazeta Współczesna najpopularniejszy dziennik na Podlasiu, objęła patronatem medialnym tegoroczne "Zdobycie Tykocina". Impreza odbędzie się 7-9 maja na terenie tykocińskiej twierdzy oraz w mieście.


Dodane przez Proboszcz dnia styczeń 17 2010 14:15:34938 Czytań - Drukuj
Kuligi w Pomigaczach
Nasi przyjaciele za stowarzyszenia "Jeźdźcy Rubieży" zapraszaja na kresowe kuligi. Sanny organizowane są na terenie nietkniętym cywilizacją, w Pomigaczach, jedyne 14 km od centrum Białegostoku. Kuligi z poczęstunkiem. przygotowywanym przez amazonki. Do dyspozycji również 6 koni pod siodło.
Kontakt: Małgorzata tel. 798 720 478

Kuligi były od XVII wieku główną zimową rozrywką kresowej szlachty. Objeżdżano po kolei wszystkie zaprzyjaźnione dwory, zatrzymując się w każdym z nich na biesiadowanie i odpoczynek. Przodem, na koniu jechał arlekin - sługa w teatralnym przebraniu uprzedzający dziedziców o trasie przejazdu kuligu.

Internet

Dojazd


Dodane przez Proboszcz dnia styczeń 17 2010 13:27:56877 Czytań - Drukuj
Relacja ze Zdobycia Tykocina 1657 roku
Szpital najpierwiej wzięty. Zaraz potem klasztor. Wszystkich pod szable puszczono. Ku bramie obrócono dwie partie, a tu już od szpitala robota swój skutek wzięła. Wał opanowawszy na szaniec skoczyli nasi i rosolute wyparłszy nieprzyjaciela do ostatniej fortece w samej kamienicy będącej, gdy się mocno z różnych miejsc bronili, a owi z odebraną armatą następowali w pień wszystkich znosząc. Najpierw komendant nad Finami wpadłszy na beczce prochu wyrzucił się. Tamci się strzelali tak, iż już potem o ąuartir prosząc wywieszali chorągwie i sami rzucali się, ale rycerstwo nasze z postrzelanych swoich uwiedzione miarkować się nie dało, lub i perswazja Hetmańską zachodziła, obiecując że to z lepszym ich być miało Nie folgowali nikomu, rozsiekali każdego. Razem komendant chciał się wykupić, ale go i Lubienieckich Mikołaja i Aleksandra wywiódłszy na lód rozsiekali

Czytaj całość

Od Strona

Dodane przez Proboszcz dnia styczeń 15 2010 07:46:270 Komentarzy ˇ 1904 Czytań - Drukuj
2010

Ile armat jest w Zamościu

Ilu kumpli jest w Szydłowcu

Ile u „Parufki” lasów

Samopałów u Kozaków

Ilu jeźdźców u Dżygitów

I Warchołów jest u WiP-ów

Ile w Rocie błękitnego

W Regimencie marszu równego

Ile szabel na Kujawach

Ile na Podlasiu zabaw

Ile siodeł w TJD

Ile tańców w ATD

Ile w CywilBandzie gwardii

U Wejhera dobrej armii

Ile w Kielcach Wolontarzów

A we Wrocławiu  Kompanów

Tyle życzeń wam przesyła:

Podlaska BRygada z Tykocina


Dodane przez Proboszcz dnia styczeń 01 2010 11:01:05903 Czytań - Drukuj
Buława Pana prezydenta
kaczorowskiWe wtorek 2 grudnia gościliśmy w białostockiej filharmonii na uroczystości zorganizowanej z okazji 90 urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta II Rzeczypospolitej. W imieniu Narwiańskiego Stowarzyszenia Krajoznawczego i innych organizacji zajmujących się dbaniem o wspólne dziedzictwo, wręczyliśmy jubilatowi "Buławę Czarnieckiego". "Buława" i kwiaty były podziękowaniem dla prezydenckiej pary za pomoc w ratowaniu tykocińskich zabytków.

"Buława Czarnieckiego" to wyróżnienie wręczane osobom zasłużonym dla Tykocina, a przyznawane przez Kapitułę Buławy złożoną z członków tykocińskich stowarzyszeń. Idea odznaczenia zrodziła się w bieżącym roku, a do zrealizowania tego pomysłu przyczynili się przede wszystkim Tadeusz Świętorzecki, Jacek Nazarko oraz Sylwia Mańko.


Dodane przez Proboszcz dnia grudzień 06 2009 17:20:431604 Czytań - Drukuj
Prawie robi różnicę


Dla większości osób nie związanych z ruchem, rekonstrukcje historyczne kojarzą się przede wszystkim z militarnymi inscenizacjami: mieczami, wybuchami i glinianymi kufelkami nie tylko na herbatę. Tymczasem dla "rycerzy," w rekreacjach historycznych, nie liczą się wyłącznie u miejętności walenia bliźnich po łbach. Liczą się również fanty.
By spełniać narzucone przez środowisko normy, by być osobą mile widzianą na imprezach, nieszczęśnik, który wpadł w nałóg rekonstrukcji, musi poświęcać nieskończenie dużo czasu i środków na zdobywanie replik najróżniejszych przedmiotów, będących rekonstrukcjami rekwizytów z epoki. Gama tych przedmiotów jest bardzo szeroka. Wypełniają ją min. rzeczy osobiste, broń, sprzęty obozowe - słowem wszystko, co potrzebne było do (prze)życia naszym przodkom. By rekwizyty te były uznane za poprawne historycznie, muszą nie tylko wyglądać jak oryginały z epoki, ale również muszą być w pełni użytkowe i powinny być wykonane technikami znanymi w odtwarzanym okresie. Rekonstruktorzy twierdzą, że dzięki tym przeróżnym fantom bardziej zbliżają się do odtwarzanych postaci (i bankructwa). Prawda jest też taka, że dzięki poprawności historycznej opisywanych wyżej gadżetów rekonstrukcja w Polsce stoi na wysokim europejskim poziomie.


Dodane przez Proboszcz dnia listopad 26 2009 22:02:23868 Czytań - Drukuj
Strona 3 z 5 < 1 2 3 4 5 >
Copyright © 2006
Powered by v6.01.6 © 2003-2005 | Red Dawn by:

545040 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie